• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
                                                                                                                                                                                                                     Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.787732.9191
Euro35.540735.6832
Üyelik Girişi
NEJDET ÖZMEN
nejdet_ozmen@hotmail.com
OKULU DEĞERLİ YAPMAK
16/09/2023
Dile kolay, yaklaşık yarım asır gibi bir zaman diliminde bir eğitimci olarak tahta başında öğretmenlik devaminda yıllar süren yöneticilik gibi bir vasfımiz oldu..Bu vesile ile eğitim konusunda düşüncelerimi paylaşmak oldu muradım…Öncelikle; 2023 – 2024 Eģitim ve Öğretim yılının sağlık ve başarı ile dolu geçmesini temenni ediyorum… Konuya kendi anlayışım açısından değil ,Türk devletinin kuruluş felsefesi açısından irdelersek, Devletimizin kurucusu Atatürk eğitim meselesini savaş meydanlarında bile dillendirmiş önemine dikkat çekmiştir ..Bir ülkeyi ayakta tutan,ileri taşıyan hem ekonomik hem sosyal,hem hukuk alanda ilerlemesi eğitimin kaliteli yapılması ile alakalıdır..Bu alanın önemini her geçen gün farkediyoruz. .İş gelip dolaşıyor rollerini iyi yapan insanlarla yola çıkmak oluyor.Peki bu kısma ülkemizde önem veriliyor mu? Benim bu konuda gün geçtikçe inancımı yitirdigimi söyleyebilirim.. Ben uzun yıllar Özel eğitim kurumlarında çalışan biri olarak başarı nasıl elde edilir? sorusu karşısında vereceğim cevap eminim şunlar olurdu… *Okulu değerli yapmadığınız hiçbir sistemden verim ve başarı beklenemez.Çunkü bir okuldaki olumlu ilişkiler öğretmene yansır bu yansıma dolayısı ile öğrenci başarısını olumlu yönde etkiler .Bu yapıldığı anda başarının artarak devam edildiği görülecektir. Lider yöneticiye ihtiyaç var..Lider yönetici hedef adamıdır.. Önce gönülleri kazanır güven verir. Takım çalışmaları ile hedef yönetir..Bir yöneticinin bilgili olması yanında iyi insan ,bilgili ,güvenirliğide çok önemlidir..Çerçeve böyle olmalıdır.. *Eğitim artık ideolojik kazanımlar ićin bir araç olmaktan çıkarılmalıdır. Yoksa nitelikli yönetici ,nitelikli öğretmen yetistirme hedefimiz maksadına erişmez..Zamanın ruhunu doğru okumak gerekir! *Okullarda artık isteyen istediği kıyafetle gelir disiplinsizliğine son verilmelidir. .Öğretmenin görevi sadece anlatan öğreten değil aynı zamanda model insandır.Öğrenciler ailelerinden çok öğretmenini dinler ve güvenir.Bu gerçeğe binaen davranış,görünüş,giyim, kuşam bakımından çocuğun model alacağı kişidir öğretmen.. Traşsız sakallı ,kot pantolon,giyenlerin yanında, traşlı kravatlı önlüklü derse girenlerde var.Bu okulda öğrenim görenlerin rol modelliğide farklı olmayacak mı?Bu açıdan bakmakta gerekli olduğunu düşünmekteyim.. *Toplum hafızasında geçmişten gelen yaygın bir inanç var mülakat varsa imtiyaz vardır.Bu konunun vebal olduğunu düşünüyorum. .Sınav niçin var ? Hakaniyet budur… Öğretmenine çalışanına değer veren lider yöneticilere ihtiyaç var.Yoksa öğretmene bak!.. istediğim her şeye muhalefet etme


302 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ALLAH'LA SAMİMİ BAĞ KURMA - 04/05/2022
Ramazan Bayramı, kutlu olsun.
ARTIK KAZANMANIN ŞARTLARI DEĞİŞMİŞTİR. - 14/01/2022
Hayat pahalılığı , ekonomik sıkıntı, siyasi sonuçları alt üst edeceği bir gerçektir...Bir seçmende güven kaybı belirlemeye başladığında, aldığım maaşı nasıl denk getireceğim diye kara kara düşünüyorsa işte o zaman kartopu gibi erimeye yüz tutarsın
Güzellikler Kaybolmasın! - 14/07/2021
Yaklaşık onbeş yıldır gider geliriz Haziran sonu Armutlu tatil köyünde devremülkümüz var 14 günlüğüne yıllar önce almıştım.
DİLİMİZ KÜLTÜRÜMÜZ VE KİMLİĞIMİZDİR - 29/05/2021
Öyle görünüyor ki, dilimizde kullandığımız Türkçe kelimeler yabancı kelimelerin etkisi altında kaybolmaya doğru hızla gitmektedir.
HAYAT BİR TERCİH MESELESİDİR - 06/05/2021
İster siyasette ister iş hayatında etrafımızda hep duymaz mıyız? Yahu bu kadar yıldır siyasete hizmet ederim yahut bu kadar yıldır devletime canla başla hizmet ederim dürüstüm ama bir yere gelemiyorum sitemleri ile karşılaşmaz mıyız?
İNSAN VİCDANLI YAŞADIKÇA İNSANCA YAŞAR - 01/05/2021
Vicdan doğal bir mahkemedir.Bir değer yargıcıdır,aslında akılla kalp arasında bir uyumdur.
TANRI TÜRK'E YAR OLSUN - 26/04/2021
Kuzey Irak'ta başlatılan Pençe Şimşek,Pençe Yıldırım harekatinda kahraman Türk komandolarına Rabbim yardım eylesin.Bütün dualarımız Mehmet'imizledir.
OKULLAR AÇILMALIDIR - 13/10/2020
OKULLAR AÇILMALIDIR
EVDE KARANTİNA ALTINDA RAMAZAN BAYRAMI - 23/05/2020
Ramazan Bayramı korona salgını atmosferinde başlayacak...,Bütün Türk İslam aleminin Ramazan bayramı kutlu olsun
 Devamı