• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
                                                                                                                                                                                                                     Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Üyelik Girişi
NEJDET ÖZMEN
nejdet_ozmen@hotmail.com
HAYAT BİR TERCİH MESELESİDİR
06/05/2021

İster siyasette ister iş hayatında etrafımızda hep duymaz mıyız? Yahu bu kadar yıldır siyasete hizmet ederim yahut bu kadar yıldır devletime canla başla hizmet ederim dürüstüm ama bir yere gelemiyorum sitemleri ile karşılaşmaz mıyız? Karşılaşırız. Ve sonunda deriz ki o kadar yağcı yalaka var ki…

Biraz kafa yorduğunuzda eskiden dilencilik denilen el açma, yalvarma, hayatı bedava üzerine kurma şeklinde bir meslek varmış; ilk keşfedildiği ülke Yunanistan’mış. Tabii, virüs gibi bütün ülkelere hızla sirayet eden bu meslek, bizim ülkemizde de kendine hatırı sayılır bir yer bulmuş.

Bu devirde çok yaygın olan “yalakalık” aslında önce yağcı olacaksın sıtratejik kısmı bu sanırım.İyi bir sınav verirsen yalaka olursun.İnanin bunu yazarken sanki yüksek bir mertebe gibi niye anlatıyorsun diye de kendime kızıyorum ama ne yapayım toplumumuzda çoğalıyor ve korkarım bir meslek halini alacak.

Yalakalık genellikle para,makam ve mevki gücünü elinde bulunduranlara yapılır.

Muhatap, dini rütüelleri ön planda biri ise yalakalar hemen Müslümanlık yarışına girer. Çok iyi tanıdığını sandığınız bu kişileri kısa bir müddet sonra tanıyamaz hale gelirsiniz.

Ben herkesin düşüncesine saygı göstermekle beraber yaklaşık 1969’dan beri ülkücü fikriyatımla yaşayan biriyim; inandım ve bu yolun Türk milleti için en selametli yol olduğuna kanaat getirdim ve bugün itibarı ile de aynı düşünceyi taşımaktayım. Düne kadar başka kapılarda güç kimin elinde ise orada dolaşanlar, bugün bize ülkücülük dersi vermeye başladıklarında ‘hadi oradan’ desen de ne yazar! Onlar, mesleği öğrendiklerinden rollerini usulüne göre yaparlar; aslında iyi pazar da yapıyorlar. Allah Allah nasıl olur bu kadar kısa sürede? Sonunda diyorsun ki yoksa “yalakalık mesleği” mi doğdu?

Eskiden beri dalkavukluk varken Ziya Paşa,Neyzen Teyvik toplumu hemen nükteli yazıları ile uyandırırlardı. Bu yalaka veya dalkavuklar hemen su yüzüne çıkarlardı.

Demek ki bugün bu kalemlere ihtiyaç var. Hayat, nihayetinde bir tercih meselesidir. Kimisi var kemik peşinde koşar, kimisi var bayrağa, sancağa,ırka,maziye bağlılık iftiharıyla yaşar.

Velhasıl herkes bir özleyişle yaşar. Dürüstlüğün yolu en kolay yol olmayabilir. Ancak gitmek istediğiniz yere sizi ulaştıracak tek yoldur. Yalakalık pazar oluşturmadan vicdanlı kişiler üzerine düşeni yapmalılar diye düşünüyorum.

Bu üç günlük dünyada iyilik, güzellik,yardımseverlik, sevgi ,saygı gibi erdemli davranışlar varken yaşasın bu güzellikler temennisi ile178 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

OKULU DEĞERLİ YAPMAK - 16/09/2023
Dile kolay, yaklaşık yarım asır gibi bir zaman diliminde bir eğitimci olarak tahta başında öğretmenlik devaminda yıllar süren yöneticilik gibi bir vasfımiz oldu..
ALLAH'LA SAMİMİ BAĞ KURMA - 04/05/2022
Ramazan Bayramı, kutlu olsun.
ARTIK KAZANMANIN ŞARTLARI DEĞİŞMİŞTİR. - 14/01/2022
Hayat pahalılığı , ekonomik sıkıntı, siyasi sonuçları alt üst edeceği bir gerçektir...Bir seçmende güven kaybı belirlemeye başladığında, aldığım maaşı nasıl denk getireceğim diye kara kara düşünüyorsa işte o zaman kartopu gibi erimeye yüz tutarsın
Güzellikler Kaybolmasın! - 14/07/2021
Yaklaşık onbeş yıldır gider geliriz Haziran sonu Armutlu tatil köyünde devremülkümüz var 14 günlüğüne yıllar önce almıştım.
DİLİMİZ KÜLTÜRÜMÜZ VE KİMLİĞIMİZDİR - 29/05/2021
Öyle görünüyor ki, dilimizde kullandığımız Türkçe kelimeler yabancı kelimelerin etkisi altında kaybolmaya doğru hızla gitmektedir.
İNSAN VİCDANLI YAŞADIKÇA İNSANCA YAŞAR - 01/05/2021
Vicdan doğal bir mahkemedir.Bir değer yargıcıdır,aslında akılla kalp arasında bir uyumdur.
TANRI TÜRK'E YAR OLSUN - 26/04/2021
Kuzey Irak'ta başlatılan Pençe Şimşek,Pençe Yıldırım harekatinda kahraman Türk komandolarına Rabbim yardım eylesin.Bütün dualarımız Mehmet'imizledir.
OKULLAR AÇILMALIDIR - 13/10/2020
OKULLAR AÇILMALIDIR
EVDE KARANTİNA ALTINDA RAMAZAN BAYRAMI - 23/05/2020
Ramazan Bayramı korona salgını atmosferinde başlayacak...,Bütün Türk İslam aleminin Ramazan bayramı kutlu olsun
 Devamı