• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
                                                                                                                                                                                                                     Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Üyelik Girişi
NEJDET ÖZMEN
nejdet_ozmen@hotmail.com
ALLAH'LA SAMİMİ BAĞ KURMA
04/05/2022

Ramazan Bayramı, kutlu olsun.

Mehmet Amca(Palabıyık)Muş Şeyhyusuf köyü..

Geçmiş yıl sene 1974 veya 1975 olabilir, Ramazan'ın tam ağustosa denk geldiği ay.. Köylümüz Mehmet Amca'yla geçirdiğim bir günümden bahsedeceğim. Ona bıyıkları pala olduğundan Palabıyık Mehmet Amca derdik, bıyıkları öyle sarkık gibi değil, sık ve gürdü..

Önce ona rahmet okuyarak başlamak istiyorum..Çünkü çok takva sahibi ve samimi inanmış bir insandı.Saf,duru,katıksız inanmak bu olsa gerek.

Ağustos, kavurucu çok sıcak bir gün. Traktör ve arkasında ot yüklemek için yapılmış büyük bir kasa.. Mehmet Amca üstünde ve oruçlu. Alttan ot açıldıkça Mehmet Amca yerleştiriyor ama inanın, tozla karışık sinek ve ısıran kara arılar ona hiç fırsat vermiyordu. Ben kendimi ancak traktörle ot yığınıni çektikçe gölgeye kaçırıyordum. Mehmet Amca'nın geçimiydi bu iş. Bu kadar sıcak havada nasıl dayanıyorsun dedim. O, yarı Türkçe konuşması ve bir o kadar samimi asil duruşu ile bana: "Nejdet Hoca, keşke bir rüzgar gelse de bu güneşi götürse!" derken bile zorlanıyordu. Halinden çok susadığı belliydi. Bu durum karşısında ona "Mehmet Amca, sen bu ayda mecbur çalışıyorsun zordur, oruç tutmasan olmaz mı?" dedim. Bu söz ona ağır gelmiş olacak ki bana "Hiç olur mu? Allah bizi bu ayda imtihan ediyor, bu ay sabır ve bereket ayıdır. İki gün bile olsa tutacağım." cümlesini sarf ederken onun kalbindeki adanmişlığı, inanmışlığı görmemek mümkün değildi..Mehmet Amca'nın bu duruşu beni çok etkilemişti çünkü benim ondan aldığım ders:

Birinci:Allah'ı hesaba katarak yaşamak tam da. İçinde riya yok. Dağın başında rızkı için çaba sarf ediyor, istese oruç tutmayabilirdi.

İkinci; O kadar samimi inancı ile birlikte insan ilişkileri de bir o kadar güzeldi..

Üçüncü; Bu inançla yaşamayı tercih eden Mehmet Amca'nın kalbinde her daim Allah rızasını taşıyor olmasıydı.

Dördüncü:Bu kadar sıcakta su kaybı,tansiyon düşmesi,yorgunluk ,güneş ışığına maruz kalma karşısında akşam teravihte yine ön safta görunen Mehmet Amca.. Hafif gülümsemesiyle sanki o yoğunluğu yaşayan biri değil hissiyatını verirdi Palabıyık Mehmet Amca...

Böyle bir köylümüz vardı rahmete gitti.Rahmetli babam da onu çok sever ve ona güvenirdi. Babama, Mehmet Amca'ya ve cümle ölmüşlerimize Allah rahmet etsin..

Bu bir kurgu değil yaşanmış gerçek bir hikaye. Anlattığım hikayenin eksik kısımlari da olmuştur belki ama şunu biliyorum ki Allah'ın rızasını her daim kalbinde arayan, Allah'la samimi bağ kuran , Allah'ı hesaba katarak yaşama arzusu taşıyan, bizi biz yapan hazinelerimiz her zaman var olmalıdır. Aksi durumda iyi devlet adamlığ, vicdanlı üretici ve komisyoncu, adaletten , hak ve hukuktan sapmayan hakimler, savcılar,

Donanımlı bilgili öğretim üyeleri ,

Bilime önem veren rektörler,

Çalışanın hakkını arayan sivil toplum kuruluşları,

Tarafsiz, vicdana göre konuşan yazarlar vb..

Çok mu çoook ararız..

Önemli olan Mehmet Amca gibi niyeti, ameli ile örtüşenleri değerlerimizin merkezine taşımaktır..

BAYRAMINIZ ESENLİK İÇİNDE GEÇSİN.350 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

OKULU DEĞERLİ YAPMAK - 16/09/2023
Dile kolay, yaklaşık yarım asır gibi bir zaman diliminde bir eğitimci olarak tahta başında öğretmenlik devaminda yıllar süren yöneticilik gibi bir vasfımiz oldu..
ARTIK KAZANMANIN ŞARTLARI DEĞİŞMİŞTİR. - 14/01/2022
Hayat pahalılığı , ekonomik sıkıntı, siyasi sonuçları alt üst edeceği bir gerçektir...Bir seçmende güven kaybı belirlemeye başladığında, aldığım maaşı nasıl denk getireceğim diye kara kara düşünüyorsa işte o zaman kartopu gibi erimeye yüz tutarsın
Güzellikler Kaybolmasın! - 14/07/2021
Yaklaşık onbeş yıldır gider geliriz Haziran sonu Armutlu tatil köyünde devremülkümüz var 14 günlüğüne yıllar önce almıştım.
DİLİMİZ KÜLTÜRÜMÜZ VE KİMLİĞIMİZDİR - 29/05/2021
Öyle görünüyor ki, dilimizde kullandığımız Türkçe kelimeler yabancı kelimelerin etkisi altında kaybolmaya doğru hızla gitmektedir.
HAYAT BİR TERCİH MESELESİDİR - 06/05/2021
İster siyasette ister iş hayatında etrafımızda hep duymaz mıyız? Yahu bu kadar yıldır siyasete hizmet ederim yahut bu kadar yıldır devletime canla başla hizmet ederim dürüstüm ama bir yere gelemiyorum sitemleri ile karşılaşmaz mıyız?
İNSAN VİCDANLI YAŞADIKÇA İNSANCA YAŞAR - 01/05/2021
Vicdan doğal bir mahkemedir.Bir değer yargıcıdır,aslında akılla kalp arasında bir uyumdur.
TANRI TÜRK'E YAR OLSUN - 26/04/2021
Kuzey Irak'ta başlatılan Pençe Şimşek,Pençe Yıldırım harekatinda kahraman Türk komandolarına Rabbim yardım eylesin.Bütün dualarımız Mehmet'imizledir.
OKULLAR AÇILMALIDIR - 13/10/2020
OKULLAR AÇILMALIDIR
EVDE KARANTİNA ALTINDA RAMAZAN BAYRAMI - 23/05/2020
Ramazan Bayramı korona salgını atmosferinde başlayacak...,Bütün Türk İslam aleminin Ramazan bayramı kutlu olsun
 Devamı