• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
                                                                                                                                                                                                                     Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Üyelik Girişi
NEJDET ÖZMEN
nejdet_ozmen@hotmail.com
İNSAN VİCDANLI YAŞADIKÇA İNSANCA YAŞAR
01/05/2021

Vicdan doğal bir mahkemedir.Bir değer yargıcıdır,aslında akılla kalp arasında bir uyumdur.Millet olarak vicdanlı bir milletiz bu hasletlerimizle de övünürüz.Çünkü bizim kültürümüz değerler üzerine kuruludur.Vicdan hep mazlumun,haklının ,yanında yer alır.Onun için toplumumuzda yapılan yardımlaşma ve dayanışma örneği gösterenlere “Ne vicdanlı insan” Demiyormuyuz?

Benim asıl meramım ,toplumda her türlü gücü iktidarı elinde bulunduranların bu vicdan konusunda hep çatışma halinde olduklarıdır.Sosyal vicdandan en çokta onlar bahsederler.”Ele verir talkını kendi yutar salkımı deyimi tam da bunlar için söylenmiştir..Allah böylelerine de akıl vicdan versin, hep bu yönde niyet etmeliyiz bunlara.

Hep duyarız ya;

“Maşeri Vicdan” toplumsal dengeyi sağlayan yani toplumsal vicdandır..Çünkü hep doğruyu güzeli adaleti arar bu vicdan,

Bu vicdanin bile ,gün geçtikçe adına ne derseniz deyin ,sarsıntıya uğradığını düşünüyorum.Özellikle Ramazan ayı on bir ayın sultanı diyoruz ve dinimizde de önemli ve seçkin bir yeri vardır.Kutsal kitabımız Kur’an bu ayda indirilmeye başlanmıştır.Yardımlaşma ve dayanışmanın olduğu bu mübarek günlerin bereketinden dolayı özellikle ihtiyaç sahibi garibanları doyurmak ihtiyaçlarını gidermeyi başarmayı Cenabı Allah tüm insanlarımıza nasip etsin diyorum.

Türk toplumunun kültüründe maya tutmuş bu vicdanlı davranışımızı bu günlerde cömertçe ortaya koymuyor muyuz? Bu Pandemi döneminde herkes ,sosyal mesafe ve maske, temizlik konusunda daha titiz davranmalıdır.

Ne canlarımızı kaybettik.

Güzel günlere doğru insanların maskesiz hastahanelerin insansız olduğu inancimla, sağlıkla kalın yüzümüzün yüreğimizin gülümseyeceği nice yarınlara…..252 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

OKULU DEĞERLİ YAPMAK - 16/09/2023
Dile kolay, yaklaşık yarım asır gibi bir zaman diliminde bir eğitimci olarak tahta başında öğretmenlik devaminda yıllar süren yöneticilik gibi bir vasfımiz oldu..
ALLAH'LA SAMİMİ BAĞ KURMA - 04/05/2022
Ramazan Bayramı, kutlu olsun.
ARTIK KAZANMANIN ŞARTLARI DEĞİŞMİŞTİR. - 14/01/2022
Hayat pahalılığı , ekonomik sıkıntı, siyasi sonuçları alt üst edeceği bir gerçektir...Bir seçmende güven kaybı belirlemeye başladığında, aldığım maaşı nasıl denk getireceğim diye kara kara düşünüyorsa işte o zaman kartopu gibi erimeye yüz tutarsın
Güzellikler Kaybolmasın! - 14/07/2021
Yaklaşık onbeş yıldır gider geliriz Haziran sonu Armutlu tatil köyünde devremülkümüz var 14 günlüğüne yıllar önce almıştım.
DİLİMİZ KÜLTÜRÜMÜZ VE KİMLİĞIMİZDİR - 29/05/2021
Öyle görünüyor ki, dilimizde kullandığımız Türkçe kelimeler yabancı kelimelerin etkisi altında kaybolmaya doğru hızla gitmektedir.
HAYAT BİR TERCİH MESELESİDİR - 06/05/2021
İster siyasette ister iş hayatında etrafımızda hep duymaz mıyız? Yahu bu kadar yıldır siyasete hizmet ederim yahut bu kadar yıldır devletime canla başla hizmet ederim dürüstüm ama bir yere gelemiyorum sitemleri ile karşılaşmaz mıyız?
TANRI TÜRK'E YAR OLSUN - 26/04/2021
Kuzey Irak'ta başlatılan Pençe Şimşek,Pençe Yıldırım harekatinda kahraman Türk komandolarına Rabbim yardım eylesin.Bütün dualarımız Mehmet'imizledir.
OKULLAR AÇILMALIDIR - 13/10/2020
OKULLAR AÇILMALIDIR
EVDE KARANTİNA ALTINDA RAMAZAN BAYRAMI - 23/05/2020
Ramazan Bayramı korona salgını atmosferinde başlayacak...,Bütün Türk İslam aleminin Ramazan bayramı kutlu olsun
 Devamı