• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.50437.5344
Euro8.95808.9939

FESTİVALE İLGİ YOĞUNDU

HÜLYA POLAT İLGİ GÖRMEDİ


Kartepe Belediyesi’nin bu yıl 3’üncüsünü düzenlediği Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali birbirinden renkli etkinliklerle başladı. Seka Kamp’ta iki gün boyunca sürecek olan festivalin açılış törenine başta Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ve ekibi olmak üzere Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti Milletvekili Zeki Aygün, Kartepe Kaymakamı Ayhan Durmuş, AK Parti Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz, İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, Diriliş Ertuğrul dizisi oyuncuları ve binlerce vatandaş katılım sağladı. Festivalde ilk olarak Mehteran Marşı, ardından Makedonya ve Bosna Hersek yöresel halk oyunları ekibinin gösterisi ilgiyle izlendi.


Festivalin açılış konuşmasını yapan Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Bu yıl 3’üncüsünü düzenlemiş olduğumuz Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivalimize hoş geldiniz. Geçmişi gururla dolu bir medeniyetin temsilcisi olmaktan onur duyuyoruz. O değerler ki bizlerin tarih boyunca bir harç gibi bir arada tutmuş. Bizleri bir yapmış o çağın her medeniyetinde gönül coğrafyamızda bir tutmuştur. Bir anlamda geleceğin gençleri geçmişimizdeki bu değerleri anlatabilmek bize büyük bir görevdir” dedi.

 

Devamında Üzülmez, “Oynadığımız o güzel oyunlar, yediğimiz o güzel yemekler, paylaştığımız o güzel değerleri önce ilimizde İlimizde sonra da coğrafyamıza aktarmaya gayret ediyoruz. Bizlere katkı sunan merkezi hükümetimize, yöneticilerimize teşekkür etmek istiyorum. 26-27 Ağustos’ta Sırbistan’da yine iki gün bu festivalin benzerini yurtdışında yaşayabilme yaşatabilme onurunu yaşayacağız. Önümüzdeki hafta kutlanacak milli günümüz 15 Temmuz’un yıldönümünde 15 Temmuz 2016 ve sonrasındaki Demokrasi Nöbetlerinde bir araya geldiğimiz siz değerli hemşerilerimizle bu yıl İzmit’teki 15 Temmuz Demokrasi Meydanında düzenlenecek olan anma etkinliğinde yine bir araya geleceğiz” şeklinde konuştu.

 

Ardından Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, “Hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Sevgi, saygı, hoşgörü, yardımlaşma ve merhamet duyguları, kardeşlik, komşuluk, akraba ilişkileri toplumda var olan ama zamanla kaybolmaya yüz tutmuş hale geliyor. Bu kavramlar yaşamı güzelleştiren mutluluk getiren kavramlardır. Unutulmaya yüz tutmuş birçok değeri bu tür festivallerle gün yüzüne çıkarmak için belediyeler kendilerine bir görev edinmiştir. Bu festivali örnek olarak hayata geçiren başta Kartepe Belediye Başkanımız Hüseyin Üzülmez ve ekibine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

AK Parti Milletvekili Zeki Aygün ise, “Unutulmuş değerler diyoruz ama biz değerlerimizi ne unutacağız ne de unutturacağız. Milleti millet yapan bir değer varır. O değerler milli manevi kültür değerleridir. O değerleri kaybederseniz yöneten değil yönetilen bir toplum olursunuz. Festivalimiz hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.


Daha sonra kürsüye çıkan Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli Türkiye’nin önemli illerinden birisi. Sadece sanayisiyle öne çıkan bir il değil. Tarım, turizm, kültürel değerleriyle de öne çıkan bir ildir. Bugün Kartepemizde bir plajımıza daha mavi bayrak teslim töreni vardı. Mavi bayrak, turizmde plajımızın güvenli ve sağlıklı olduğu anlamına geliyor. Özellikle geleneksel oyunlarımızın kaybolmaması adına bu tür etkinlikler önem taşıyor. Kartepe Belediyemiz gençlerimizin iş hayatının da önünü açmış olacaktır. Ben buradan Kartepe Belediye Başkanımız Hüseyin Üzülmez ve ekibini gönülden kutluyorum” şeklinde konuştu. Ardından protokol mensupları stantları tek tek gezdi. 

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın