• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
                                                                                                                                                                                                                     Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.304532.4339
Euro34.423434.5613
Üyelik Girişi

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Nisan'da sona eriyor

24/03/2024

Zorunlu kış lastiği uygulaması, 1 Nisan itibarıyla sona erecek.

Zorunlu kış lastiği uygulaması, 1 Nisan itibarıyla sona eriyor. Bu uygulama, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olup, özel araçlar için ise can ve mal güvenliği açısından önem taşıyor.

Uygulama, Karayolları Trafik Kanunu gereğince belirli dönemlerde illerin hava ve iklim şartlarına göre zorunlu hale getiriliyor.

Denetimler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş personel yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığı sınır kapılarında ve belediyelerin denetim birimleri tarafından gerçekleştiriliyor. Kurala uymayan sürücülere idari para cezası uygulanıyor.

Kış lastikleri özel olarak soğuk hava koşullarında optimum performans sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle yaz mevsiminde kullanıldığında performanslarını kaybederler ve sürüş güvenliğini olumsuz etkileyebilirler. Mevsimine uygun lastik kullanımı, hem sürüş güvenliğini artırır hem de çevreye daha az zarar verir.
en yaygın kullanılan 205/55 R16 ölçüsündeki yaz lastiklerinin fiyatları 1500 liradan başlamaktadır. Ancak, araçların ebatlarına göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Lastiklerin doğru koşullarda saklanması da önemlidir ve bu amaçla kullanılabilecek lastik otellerinin fiyatları 500 ila 1000 lira arasında değişmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Bayramınız Kutlu Olsun