• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
                                                                                                                                                                                                                     Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.787732.9191
Euro35.540735.6832
Üyelik Girişi

Yasal sınırın üzerinde zam yapan ev sahibine kötü haber

30/10/2023

İzmir'de bir ev sahibi, kiracısına yüzde 55 zam yaparak yasal sınırları aştı. Ancak kiracı yasal sınırları aşan bu zammı kabul etmeyip ödemeyince ev sahibi tahliye davası açtı.

Karabağlar ilçesindeki evini İbrahim Çetin'e kiraya veren ev sahibi K.K, geçen yıkl yüzde 55,5 zam yaparak kira bedelini 1400 liraya çıkardı. Ancak kiracı Çetin, yasal sınırları aşan bu zammı kabul etmedi ve kirasını yüzde 25 artışla 1250 lira olarak ödemeye başladı.

Ev sahibi, kiracının kira farklarını ödemediği gerekçesiyle tahliye talebiyle mahkemeye başvurdu. Ancak mahkeme, yapılan zammın yasal sınırları aştığını belirledi ve ev sahibinin kötü niyetli olduğuna karar vererek tahliye talebini reddetti. Ayrıca, ev sahibinin yüzde 20 kötü niyet tazminatı ödemesine hükmetti.

Kiracının avukatı Mustafa Tunç, yasal olarak kiraya en fazla yüzde 25 zam yapılabilmesi gerektiğini belirterek, ev sahibinin kötü niyetli bir şekilde icra takibi başlattığını söyledi. Kötü niyet tazminatı, bu gibi durumlarda alacaklıların kötü niyetli davranışlarına karşı uygulanan bir tazminat türüdür.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın