• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
                                                                                                                                                                                                                     Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Üyelik Girişi

Rektör Cantürk: hedefmiz şehir ile bütünleşmek dedi

20/07/2023

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, rektörlüğe atandıktan sonra 7 aylık hizmet süreci ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, rektörlüğe atandıktan sonra 7 aylık hizmet süreci ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Üniversitesinin sosyal tesislerinde gerçekleştirilen basın toplantısına Cantürk ile birlikte rektör yardımcıları ve üniversite yöneticileri katıldı. Üniversitenin araştırma üniversitesi olması için üç yeni koordinatörlük kurduklarını belirten Cantürk, öğrencilerin kentle buluşması, sanayici ve STK’larla işbirliği noktasında yapılan ve yapılacak çalışmaları anlattı.

 

Kocaeli Üniversitesi'nin 60 bin öğrencisi, 5 bin çalışanı ve 2 bin öğretim görevlisi ile Kocaeli’nin 13’üncü ilçesi olduğunu belirten Cantürk, “Biz öğrencilerimizin aileleri ile birlikte düşünüldüğünde yaklaşık 120 bin kişilik bir kitleye dokunuyoruz. Sizlerin fikirlerinizi önemsiyorum. Hastanemiz Türkiye’de ve bölgemizde bir markadır. Kendi yolunda ve rayında devam ediyor. Şehrin ve bölgenin en önemli sağlık kuruluşu olarak çalışmaya devam ediyor.

Biz mutlu öğrenciler yaratmak istiyoruz. Öğrencilerin geleceği için onlara özgüven aşılayarak onları mutlu edebiliriz. Öğrencilerin 4 yıl içinde deneyimleri, mutlulukları geleceklerini şekillendirecek. Burada eğlenmelerini önemsiyoruz. Spora ve kültürel aktivitelere katılmalarını istiyoruz. Şehri sevmelerini benimsemelerini istiyoruz. Kocaelispor Başkanı Engin Koyun ile yaptığımız görüşmede sınavı kazanıp gelen öğrencilerimizin ilk yıl maçlara ücretsiz gitmelerini sağlayacağız. Öğrenciler kenttin kendilerini kuçakladığını görecek ve Kocaelispor yeni taraftarlar kazanacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tiyatrolarda öğrencilerimizin yılda bir kere ücretsiz gitmesi için imkân sağlanmasını istiyoruz. Bunun için sponsor da bulabiliriz, Büyükşehir Belediyemiz de üstlenebilir. Öğrencileri sanatla buluşturmanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu jestin katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Eğitim müfredatımızı değiştirmek için de çalışıyoruz. Müfredatımızda bulunan derslerimizin bir kısmını çağın gereklerine göre düzenlemesini istiyoruz.

7 ay önce göreve geldim. İlk 1.5 ayından sonra asrın felaketi olan deprem meydana geldi. Deprem öncesi öğrencilerle bir araya geleceğimizi söyledik ama bir kez kafede buluşarak konuştuk. Önümüzdeki süreçte bir araya gelmeye devam edeceğiz. Yüz yüze temas için elimizden geleni yapacağız. Rektör yardımcılarımız, öğretim görevlilerimiz ve danışmanlarımız öğrencilerle bir araya gelecek. Yürüyüşler yapacaktık ama deprem ve ramazan ayı araya girince yapamadık. Deprem, ramazan ve seçimin etkileri bitti ve yeni bir döneme başlayacağız.

Kendimi şanslı hissediyorum. 30 yıldır buradayım. Şehri tanıyorum. Üniversitenin 5’inci rektörüyüm. Bizden önceki rektörler inanılmaz değerler kattılar üniversiteye. Bıraktıkları imkanlarla benim işimi rahatlatmıştır. Ama bu udfurm aynı zamanda bizim omuzlarımıza yük de yüklüyor.  O görev üniversiteyi daha ileriye taşıma görevidir. Bizim aslı görevimiz Kocaeli Üniversitesi markasını daha yukarı taşımaktır.

 

Ekonomik sıkıntılar, dalgalanmalar var ama bu sonsuza kadar sürmeyecek. Bu süreçte ciddi yatırımlar yapamayabiliriz. Ama Maliye’ye yazdığımız bazı tekliflerimiz var. Onlar çıktığında onları yapmaya çalışacağız. Ama aslı görevimiz Kocaeli Üniversitesini araştıran bir üniversite haline getirmektir. Sanayi ile buluşturmak istiyoruz. Baktığımda kentteki unsurların da hocalarımızın da egoları var. Şehirdeki tüm kurumlara selam vereceğiz. Egomuzu kapının dışında bırakarak sanayi kuruluşlarına gideceğiz. Onların isteklerini dinleyeceğiz. Onların isteklerine katkı verirken üniversitemizin ilerlemesini sağlayacağız. Sanayi ile işbirliği ile ilgili adımlar atmaya başladık. Anlaşmalar yapmaya başladık.

Araştırma Üniversitesi hedefi için üç koordinatörlük kurduk. Araştırma, eğitim, toplumsal katkı koordinatörlüğü kurduk. Bu koordinatörlükler direk bana bağlı olacak. Araştırma Koordinatörlüğümüz araştırma çalışmaları, sanayi ve kurumlarla bir araya gelecek ve çalışacak. Eğitim koordinatörlüğü eğitimdeki müfredatı değiştirecek, yabancı öğrencilerin çoğaltılması konusunda çalışacak. Toplumsal Katkı Koordinatörlüğü ise toplumsal olaylara yönelik çalışmaların ve projelerin yapılmasında yer alacak.

Rektörlükten önce sadece tıp fakültesi öğrencileri ile bir araya geliyordum. Rektörlükte her bölümden öğrencilerle bir araya gelmek beni çok mutlu etti. Çok başarılı öğrencilerimiz var. Bu çocuklara sahip çıkmak ülkeye sahip çıkmaktır. Çocuklarımıza sanayicilerimizin imkan sağlamasını istiyoruz. Büyükşehir Winsan’da çok güzel imkanlar sağlamış. Bunları çoğaltmak gerekiyor. Motor teknolojileri ile ilgili YÖK Kocaeli Üniversitesine uzmanlık yetkisi verdi. Biz mümkün oldukça arkadaşlarımızı işin içine koyuyoruz.

Meslek Yüksek Okullarını önemsiyoruz. Ara elaman yetiştirmenin önemli olduğunu biliyoruz. STK’larla ilişkilerimizi artırmak istiyoruz. Sosyal araştırmalarda bize destek verebileceklerini düşünüyoruz. Sokak hayvanlarını önemsiyor ve seviyoruz. Ama bundan zarar gören çocuklarımız var. Beslenmesinde noktasında ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Çiğ et, yemek atıkları bırakılıyor. Doğal yapılarına zarar veriliyor. Diş Hekimliği Fakültesi ile ilgili yeni bina yapmak istiyoruz” dedi.

 

Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Prof. Dr. Muhip Kanko’nun meclise gitmesinin ardından yerinin dolup dolmadığının sorulması üzerine Cantürk, “Kişilerin yerleri dolmaz, mutlaka eksiklerini hissederiz. Sadettin Hoca, Muhip Hoca ve Tahir Hoca’nın buradan çıkması bizi çok mutlu etti. Bize destek olacaklarına inanıyoruz. Bizi gönüldün sevgileri ile kucaklayacaktır. Yeni gelen genç arkadaşlarımız bizleri ve onları aratmayacaktır. Sadettin Hoca’mız ayrıldı ama çok iyi gastroenteroloji bölümü kurdu ve burada devam ediyor. Onları özlüyoruz ama yine onlarla birlikte oluyoruz. Kahvaltı yapıyoruz, çay içiyoruz” dedi.

Kadrosunu tamamlayıp tamamlamadığı sorulması üzerine KOÜ Rektörü Zafer Cantürk, kadro ile ilgili sorun olmadığını belirtti. MYO’ların üniversiteyi aşağı çektiği ile ilgili algının sorulması üzerine Cantürk, “MYO’ların üniversiteyi aşağı çektiği konusunu doğru bulmuyorum. Bu konuda geçmiş dönemde çok yerinde olarak birleştirme çalışmaları yapıldı. Bunun faydasını gördük. Ayrıca MYO’lardaki hocalarımız yayın yapıyor. Onların doktora öğrencisi alması için de olanak sağlayacağız ve onların da daha fazla yayın yapmasını sağlayacağız. MYO’ların desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Bizi aşağı çektikleri noktalardaki sıkıntıyı da çözmemiz lazım. Dediğim gibi o noktalarda çalışıyoruz. Diğer yandan Tematik hale gelen MYO’ların istihdam kabiliyetleri çok yüksek. Çıkanların iş bulma oranları çok yüksek” dedi.

 

Teknopark’ta yapılan çalışmalarla ilgili sorulara yanıt veren KOÜ Rektörü Cantürk, “Teknopark’ta eski binamız doldu yeni binada yeni yerler açıldı. Teknopark’ta eski binamızın altında model fabrika kurulacak. Dört yeni bina yeri var. Bir bina bitti. Bir binanın kabası tamamlandı. İki binanın ise subasmanları çıktı. Yandaki binanın tamamlanması için sanayicilerimizin desteğine ihtiyacımız var. Model fabrika bittiğinde oradan da bir gelirimiz olacak. Subasmanı çıkan iki binayı Bilişim Fakültesi haline getirmek istiyoruz. Teknoparkımızı iyi daha iyi yere geleceğiz. Alternatif yakıt ile ilgili de çalışmalarımız sürüyor” dedi.

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın