• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site HaritasıDöviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Üyelik Girişi
Aidat Borcu Sorgulama
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam118
Toplam Ziyaret248962

Hamsi Festivaline Protokollü Açılış!

24/12/2022

Kocaeli Trabzonlular Derneği ve Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuyla İnterteks Fuar Alanı otoparkında dün başlayan hamsi festivalinin, bugün kent protokolünün de katılımı ile açılışı gerçekleştirildi.

Kocaeli Trabzonlular Derneği ve Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuyla İnterteks Fuar Alanı otoparkında dün başlayan hamsi festivalinin, bugün kent protokolünün de katılımı ile açılışı gerçekleştirildi. Karadenizli yerel sanatçıların sahne alacağı festivalde vatandaşlar hamsi ve kemençe ile bol bol horon tepti. Mangalda pişirilen hamsiler vatandaşlara festival boyunca belli aralıklarda ikram edilecek. Festivalde açılan stantlarda; Karadeniz yöresine ait tatlardan oluşan peynir çeşitleri, Akçaabat köfte vb. ürünlerin de tanıtımı yapıldı. Festivalde Büyükşehir Belediyesi Mehteran Bölüğü’nün ezgilerinin ardından halk oyunları ekibi Karadeniz yöresinin halk oyunlarını sergiledi.

                                                      

Kocaeli Trabzonlular Derneği Başkanı Fuat Ayar’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen hamsi festivaline; AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Emine Zeybek, İlyas Şeker, Sami Çakır, CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, eski Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, CHP İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney, İYİ Parti İzmit İlçe Başkanı Ayşegül Babacan, AK Parti İl eski Başkanı Mahmut Civelek, Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferhat Dilek, Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Oğuzhan Keleş ve vatandaşlar katıldı.

 

 

 

Programın açılış konuşmasını yapan Kocaeli Trabzonlular Derneği Başkanı Fuat Ayar “Birlikte olmak adına böyle bir organizasyon düzenledik. Hepiniz hoş geldiniz. Hamsi bir tek bizim yediğimiz bir şey değil. Kültürümüze, türkülerimize, şarkılarımıza, fıkralarımıza konu olmuş bir deniz canlısı. Bizlere destek olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’a ve ilçe belediye başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak “Karadeniz denince akla hamsi akla gelir. Trabzon gelir. Allah razı olsun Kocaelili hemşehrilerine de ikram ediyorlar. Trabzon, coşkunun şehri. Ülkemizin her şehri kıymetli. Kocaelimizde güzel olan taraf; farklı şehirlerimizin kültürü, yemeği, lezzetleri festivaller aracılığıyla paylaşılıyor” dedi. Eski Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, “Hamsinin hayatımda özel bir yeri var. Ben Trabzon Akçaabat doğumluyum. Çocukken hamsi satardım.

Hamsi fazla yakalandığı zaman tütün bahçelerine serdiklerimiz, martıların yemek için bahçemize konduklarını hatırlıyorum” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi ise “Lokantacılar hamsiye ayıp ediyor. Ara sıcak hamsi getireyim diyor. Hamsi ara sıcak olur mu? Hamsi ana yemektir. Tahsin Tarhan Milletvekilime teşekkür ediyorum. Konuşma sırası ondaydı. Sırasını bana verdi. ‘Sen Karadenizlisin senin konuşman gerekir’ dedi. Kendisine çok teşekkür ediyorum” dedi.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek, “Yıllar sonra eşimle Trabzon’da bir duruşmaya gittik. 1,5 ton hamsiyi inşallah Kocaelili vatandaşlarımıza yedireceğiz. Kocaeli 81 vilayetin vatandaşının yaşadığı bir şehirdir. Herkes kendini Kocaelili kabul eder. Derneklerimizin vasıtasıyla kültürlerimizi yaşatıyoru

                                                                                


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın