• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar15.777615.8408
Euro16.551216.6175

Büyük Derbent Tren İstasyonu Hizmete Girdi

14/03/2022

Hayaldi gerçek oldu

Kartepe Derbent’te uzun zamandır beklenen tren seferleri yeniden hizmete başladı. Açılışta kent protokolünün yanı sıra TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş da yer aldı.

TCDD tarafından başlatılan sinyalizasyon çalışmaları nedeniyle hizmete ara verilen Büyükderbent Tren İstasyonu’nda çalışmaların sona ermesi ile birlikte yeniden banliyö trenle yolculuklar başladı. Adapazarı – İstanbularasında hizmet verecek tren seferlerinin açılışı büyük bir heyecanla gerçekleştirildi. Büyükderbent Tren İstasyonu’nda gerçekleşen programda TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Ak Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman ve vatandaşlar yer aldı. Açılışa telefon bağlantısı ile Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da bağlandı.

Açılış programının ev sahibi konumda bulunan Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman ilk söz alan isim oldu. Başkan Kocaman konuşmasında “Bugün burada yeniden banliyö trenimize kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu kavuşmada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Açılışta ikinci söz alan isim ise TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş oldu. Akbaş konuşmasında “Sinyalizasyon çalışmalarımız vardı bundan dolayı kısa süreyle istasyon ve tren seferlerine ara vermiştik. Bakanımızın talepleriyle çalışmalarımız hızlandırdı ve bugün açılışına yapıyoruz. Büyük Derbent İstasyonun yeniden hizmete başlamasını hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın açılış programındaki konuşmasında teleferik projesi ile ilgili konuştu. Başkan Büyükakın “Büyükderbent istasyonumuz hayırlı olsun. Darısı teleferiğimizin başına. Teleferiğimizin parası ayrılmış durumdaki süreçlerin tamamlaması ile birlikte buradaki trenle birlikte hem ulaşıma katlı sağlayacağız hem de turizm için önemli bir adım atmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker ise konuşmasında “Konu demir olunca 2008 yılına gidiyorum ki o zamanlar meclis komisyonundaydık ve bir hızlı trene binmiştik. “Acaba bir gün Türkiyede olur mu?” demiştim. Allah’a şükürler olsun bugün Türkiye’de hızlı trenle hizmet verilmekte. Demir yolu ile birlikte kara yollarında da büyümeye devam ediyoruz. Altyapı çalışmaları da devam ediyor ki alt yapı yapılmazsa atık sular atılmaz, eve su gelmez. Bu istasyonun da çalışması açılışı buna benziyor. Burada sinyalizasyon çalışması yapılmalıydı aksi durumda düzgün çalışmazdı. Köseköy istasyonunda trenin durmasını da gündeme alırsak bölgeye iyi bir hizmet alırız” ifadelerini kullanarak koordineli çalışma vurgusu yaptı.

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ise konuşmasında Türkiye genelinde hızlı trenle hizmet verilmesine dikkat çekerek “Cumhuriyetin kuruluşunda ‘Demir ağlarla ördük” diyorduk. Şimdi ‘Yüksek hızlı tren ağlarıyla ördük’ diyorum” ifadelerini kullandı.

Açılışa telefon bağlantısı ile katılan Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu konuşmasında “Bugün Büyükderbent Tren İstasyonu’nun açılışında fiziken bulunamasak da sizlere selamlar gönderiyorum. İstasyonun açılması ile birlikte 8 bin kişinin bu hattan yararlanmasını bekliyoruz. Bu hattın açılması bölge turizmine önem katacaktır. Büyükderbent İstasyonu’nun tüm bölgeye hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın