• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.33407.3634
Euro8.86178.8972

KARTEPE’DE HER YIL 1100 FİDAN TOPRAKLA BULUŞACAK

31/01/2021

KARTEPE’DE ÇOCUKLAR MEYVEYİ DALINDAN YİYECEK

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman’ın seçim beyannamesinde  yer verdiği projeler bir bir hayata geçiyor. Organik tarımı desteklemek ve teşvik etmek için Kartepe Belediyesi, Başkan Kocaman’ın talimatıyla her yıl 1100 meyve fidanını toprakla buluşturacak. İlk fidelerin ekimine başlandı.

 

KARTEPE’DE ÇOCUKLAR MEYVEYİ DALINDAN YİYECEK

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, seçim beyannamesinde de önemle üzerinde durduğu, tarımsal faaliyetleri ve organik üretimi  desteklemek amacıyla  “Her Yıl Bin Yüz Fidan”  projesine start verildi. Fidanlar ağaç olup, meyve vermeye başladığında, başta çocuklar olmak üzere tüm Kartepeliler, meyveyi dalından koparıp yiyecebilecekler. Hem çocukların organik beslenmesine katkı sağlanırken hem de, doğayla, toprakla iç içe olup, verimli ve kaliteli zaman geçirmeleri sağlanacak.

 

ERİK VE HURMALAR EKİLMEYE BAŞLANDI

Proje kapsamında Kartepe’de bulunan 150 çocuk parkı ve yeşil alanlara Kartepe Belediyesi ekipleri tarafından bu yıl 550 erik ve 550 Trabzon (cennet) hurması fidanlarının dikimleri yapılmaya başlandı. Hazırlanan proje üzerinde titizlikle çalışan Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri her yıl ilçe genelinde 1100 adet meyve fidanını toprakla buluşturacak.

 

KOCAMAN: BİR EKERİZ, BİN TOPLARIZ

Proje hakkında değerlendirmede bulunan  Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman , “Bilindiği üzere dünyayı bekleyen en büyük tehlikelerden biri de, iklim değişikliklerinin yol açtığı doğa olayları, bir diğeri de özellikle çocuklarımızın ambalajlı yani GDO’lu beslenmeye olan bağımlılıkları. Biliyoruz ki, birçok yaygın hastalığın temelinde yanlış beslenme yatıyor” ifadelerini kullandı.

 

FİDANLAR KARTEPELİ ÜRETİCİLERİMİZDEN

“Çocuklarımızı sağlıklı beslenmeye teşvik ederek farkındalığı arttırmak, hem de Kartepemizdeki yeşil alanları meyve ağaçları ile donatmak için fidan ekimi çalışmalarımıza başladık” diyen Başkan Kocaman “Dalından meyve yemek hiçbir şeye benzemez. Çocuklarımızın bunu bilmesini istedik. İlçemiz genelinde 1100 fidanı toprakla buluşturmaya başladık. Bu yaz ayından itibaren ağaçların meyve vermesini bekliyoruz. Hemşehrilerimizden bu ağaçların korunmasına dikkat etmelerini istiyoruz” açıklamasında bulundu.

 

GELECEK YIL 1200 ADET FİDAN DİKİLECEK

Önümüzde ki yıl planlamasının da şimdiden yapıldığını belirten Başkan Kocaman “Önümüzde ki yıl 1200 adet fidan toprakla buluşacaktır. Kiraz ve dut ağaçlarının fidanları dikilecektir. Hemşehrilerimiz meyveleri dalından yiyeceklerdir. Ektiğimiz fidanları Kartepeli üreticilerimizden temin ediyoruz. Bu sayede yerli üreticilerimizi de destek veriyoruz” ifadelerini kullandı.  


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın