• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
BELEDİYENİN HİZMETLERİNDEN MEMNUNMUSUNUZ?
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.51146.5375
Euro7.21007.2389

Başkan Kocaman Arslanbeylileri dinledi

04/03/2020

Arslanbeyliler sorunlarını başkana anlattılar


Kartepe Belediyesi’nin bugün gerçekleşen Mart ayı meclis toplantısının gündem maddeleri arasında yer alan “Plan ve Proje Müdürlüğünün “Arslanbey Mahallesi, G24d.01d.3d pafta sınırı içerisinde hazırlanan uygulama imar planı ve plan hükmü değişikliği” Arslanbeylileri harekete geçirdi. Kartepe Arslanbey Mahallesi Muhtarı Sedat Topal, Arslanbey’de Recep Çiftçi isimli İstanbullu yatırımcıya   imkan sağlandığı iddiasıyla bugün gerçekleşen meclise kalabalık bir gurupla katılım sağladı. Başkan Kocaman, Arslanbey Mahallesi’nde İmar düzenlemesi hakkında meclis toplantısına katılan hemşehrilerini dinledi.

 

Kocaman 

Meclis toplantısının resmi oturumunun tamamlanmasının ardından Arslanbey Mahallesi’nde İmar düzenlemesi hakkında, Arslanbey Mahalle Muhtarı Sedat Topal’ın önderliğinde gelen Arslanbey sakinlerine açıklama yapan Başkan Kocaman “Konunun ayrıntılarını biliyorum. Geçen ay ki meclis toplantısından birkaç dakika önce konuyu bana anlattılar ancak o tarihte bugüne kadar bir daha bana gelmedi.  24.03.2004 tarihinde kat ittifakı kuruldu. Adı geçen inşaatın kat mülkiyetini ben veya burada bulunan meclis üyeleri tarafından verilmedi. Ancak ortaya verilmiş bir kat mülkiyeti hakkı bulunmaktadır” diye konuştu.

 

Kocaman, “Dönemin Arslanbey Belediyesi tarafından 28.12.2004 yılında parsellerle ilgili ilk ruhsat 63 binaya verildi. Veriliş tarihinden bugüne 27 tanesinin kabası bitmiş, 11 tanesinin temeli atılmış ondan sonra öyle kalmış. O tarihten bu zaman hiçbir şey yapılmamış. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında oy birliği ile bu konu bizlere geldi. Büyükşehir Belediyesi’ne bu konu 13.12.2018 tarihinde gelmiştir. Kartepe Belediyesi olarak süre uzatımı aldık. 0.45 imar hakkı Arslanbey Belediyesi 2010 yılında verilmiştir. Burada iki kat verilmektedir” dedi.

Kocaman, “Arslanbey’de 0.20 olan imar hakkı Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından 0.22,5 çıkarıldı. Burası kooperatiftir. 2004 yılından bu yana virane halde kalmış içerisinde farklı işlerin yapıldığı yer için toplumun menfaati var ise 0.20 olan imar hakkını 0.22,5 yapmak adaletsizlik değildir. Burada oluşan sorunu kaldırmak derdindeyiz. Bu şekilde virane durumunda olan binaların Kartepemize kazandırılması noktasında taşın altına elimi sokarım.  Geçmiş dönemlerde yapılan çalışmalar bize geldi. Burada sorunun çözülmesi noktasında gereken her şeyi birlikte yapabiliriz. Benim derdim Arslanbey’de var olan büyük bir sorunu ufak bir dokunuşla çözmektir. Bu sorunun çözümünde sizlerin yanınızdayım. Arslanbeyli hemşehrilerimizi üzecek bir çalışmanın içerisinde yer almam.  122 kişi kooperatifte yer almaktadır. Burada bireysel bir sorunu çözmüyoruz. 2004 yılında kronik olmuş sorunu çözmekteyiz” diye konuştu.

 Arslanbey’in imarının arttırılmasının Kartepe Belediyesi’nin yetkisinde olmadığının altını çizen Başkan Kocaman, “Yetki Kocaeli Büyükşehir Belediyesindedir. Burada sorunu ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Bu durum kaderine bırakılamaz. İnsanlar virane durumunda olan binaları farklı amaçlar için kullanmaktadırlar. Konu hakkında gereken hazırlıkların yapılması sonrasında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın ile bir araya geliriz” dedi.


Arslanbeyliler sorunlarını başkana anlattılar

“ARSLANBEYLİLER  haklarımız yediler

“Burada daha önce Arslanbeylilerin hakkı yendi. Bir tane ev yıkılmadan Arslanbeyi deprem bölgesi gösterdiler. Üç beş kişi bu işlerden yolunu bulacak diye. Bu yerin sahibi Recep Çiftçi denen adam müteahhitlere parayı verseydi bu iş bitmişti” diye gelen soruya Başkan Kocaman, “Bu konu o değil. Daha sonra konuşalım bu konuyu. Bunun mücadelesini verelim hep birlikte. Keşke 2004 yılında bu izinler verilseydi yapılsaydı da bize kalmasaydı. Şimdi yıksam orayı 120 tane insan günah değil mi? Ben bireysel bir talebe cevap vermiyorum. 2004 yılından beri kronik olmuş bir sorunu çözmek için gayret ediyorum. Bunu beraber çözeceğiz. Orası güzelleşsin istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“İyi niyetinizden hiç şüphemiz yok. 55 yaşındayım, amatör futbol da oynadım, işim gereği çok yer gezdim. Şuanda Yuvacıkda imar planı ne durumdadır. Ben futbol oynarken ineklerin otladığı yerlerde şimdi binalar yükseliyor. Orayı çok iyi biliyorum. Bizim burada amacımız sizin önderliğinizden imar planını daha yukarı çekip daha güzelleştirerek kalkınması. Bizim burada amacımız üzüm yemek bağcıyı dövmek değil” diye gelen soruya Başkan Kocaman, “Ben bilmiyorum biliyorsanız siz söyleyin. Sizin isteğiniz başımızın tacı. Konuşuruz bunları, konuşmayalım demedim” diyerek cevap verdi.

Bizim burada meclis üyeleri ile sizinle bir problemimiz yok. Madem ki böyle bir yükseltme varsa bizde halk olarak imarın yükseltilmesini istiyoruz. Biz hakkımızı aramak için geldik. Yapacağınız bir şey varsa hep beraber oturup konuşalım. Yerlerimizi zaten talan ettiler. Yüzde 40’ını aldılar, yüzde 22,5 kat verdiler. Herkesi birbirine esir yaptılar” diye gelen soruya Başkan Kocaman, “Bizimle probleminiz olmadığını biliyorum. Bunları konuşalım” dedi.

 

MUHTAR TOPAL, “KİMLERİN kimlerin ne yaptıgı ortada

 

 “Şehitlerin ardından böyle bir konu için üzgünüm. 02.02.2020 tarihinde ben bu iş için size geldim. Ama yetkili meşgul dedi. Beklemek zorunda kaldık. Programlı değildi. Cenazeden çıkıp gelmiştim. İsterdim ki Arslanbeyi temsil eden meclis üyelerimiz bu konuyu bana söyleseydi.

Çünkü gündem onlara gidiyor bana değil. O onların eksikliği benim değil. Bunun altını çiziyorum. İki tane ilçe yöneticiniz var Arslanbeyden. Bugün tam bir ay geçti. Bir aydan beri bir Allahın kulu benle bunu müzakere etmediyse ben ne yapayım. Sizinle bir sorunumuz yok.

 
Kesinlikle olamaz. Ben Arslanbeyi temsil ettiğim için Arslanbeyin sorununu gündeme getiriyorum. Bahse konu olan yer yüzde 5 diyorsunuz ya sizi kandırıyorlar.

 Projeyi verin baksınlar incelesinler bakın yüzde kaç artış gerekiyor. Yüzde 45 olan imar yüzde 53 olması gerekiyor. 8 puan, 5 puan değil. Arslanbeyde şuulandırma olmuş yerler bakın yüzde 38, yüzde 40 yerler görüyoruz.

 Bir dönüm yerden 400 metre gitmiş geri kalana yüzde 20 imar verilmiş. Baktığınız zaman yüzde 12 imar verilmiş. Sebebi şu. Neden bu adamın yerine şuulandırma yapılmadan imara açılmış. Bu sizin suçunuz değil.


Geçmiş dönemde kimlerin ne yaptı biliniyor diyen Arslanbey Mahalle Muhtarı Sedat Topal’a, “Beni arayacaksın. Konuştuğumuzda ne kadar güzel irtibat kuruyor, netleşiyoruz. Daha sık görüşelim. Arslanbeyin her zaman yanındayım. Burada bir sorunu ortadan kaldırmaya çalışıyorum” diyerek cevap verdi


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın