• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
AlışSatış
Dolar5.80835.8316
Euro6.48496.5108

Kadının ve tarımın gücü Kocaeli’nden yankılanacak

Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, “Kocaeli’nde Kadın Gücü” programı ve Ata Tohum Projesi hakkında açıklamalarda bulundu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan ve Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen "Ata Tohumu Projesi" ilk mahsullerini TİGEM Ankara – Polatlı tesislerinde üretildi. Kocaeli’nden de bu projeye destek verildiği ve Kocaeli’nden de Ata Tohum örneklerinden verildiğini söyleyen AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, “Hasat zamanı Kandıra'ya geldiğimde gördüğüm ve öğrendiğim bazı sebze ve meyvelerin tohumunun hibrit olmadığı, yerli tohum kullanıldığını fark ettik. Bu durum üzerine Ankara'da ki Gen Bankası ile iletişime geçtik. Bozulmamış yerli tohumları muhafaza ederek gelecek kuşaklara aktarılması için Kandıra ilçemizde bulduğumuz tohumların bu merkezde muhafaza edilmesinin ve çoğaltılmasının elzem olduğunu düşünerek çalışma başlattık” dedi.


SANDIKTAN TOPRAĞA ATA TOHUM

Kandıra’mızda hala kullanılmakta olan ve bozulmamış on üç adet sebze ve meyve tohumunu incelenmesi Tohum Gen Bankası'nda muhafazası için teslim aldıklarını da ifade eden Kocaeli Milletvekili Katırcıoğlu, Tohum Gen Bankasına gönderdiğimiz ata tohumlardan Kandıra ilçemize ait üç adet biber tohumu lisanslandı ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (TİGEM) Polatlı Tarım İşletmesi çiftliğinde, Kandıra Kıl Biberi, Salçalık Kırmızı Biber ve Sivri Biber olarak üretimi gerçekleştirildi. Üretilen bu ürünler ülkemizdeki büyük zincir mağazalarda satışına başlanmıştır” diye konuştu.


“ENGELLERİN KALDIRILMASI İÇİN ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK”

Gelecek kuşaklar için bozulmamış ve işlem görmemiş tohumların muhafazası için üzerimize düşen görev yaptık diyen Katırcıoğlu, “Sulama ve arazi toplulaştırması gibi tarımsal altyapı hizmetlerini tamamlamak için çalışmalar devam ediyor. Tarım arazilerinin planlamasından toplulaştırma çalışmalarına kadar birçok alanda hizmetlerimizi ülkemizde ve kentimizde gerçekleştiriyoruz. Köylerin üretim merkezleri haline gelmesi ve yapılan hizmetlerle birlikte köylerin cazip haline gelmesi tarım alanında da kooperatiflerin etkin ve verimli çalışması içinde önünde ki engellerin kaldırılması için önemli adımlar attık” açıklamasını yaptı.

“SAĞLIKLI TOPRAKTAN, SAĞLIKLI GIDA”

Kooperatif çatısının birleştirici ruhuyla üretilen malın pazar sorunu olmadan ulusal ve sınırlar ötesi bir marka haline gelmesinin de elzem olduğunu söyleyen Katırcıoğlu, “Gelecek nesillere sağlıklı gıdaların aktarılması için önemli bir proje olan Tohum Gen Bankası ile torunlarımıza ve onların çocuklarına sağlıklı, genetiği bozulmamış sebze ve meyvelerin ulaştırılması önem arz etmektedir. “Sağlıklı Topraktan, Sağlıklı Gıda” söylemiyle yola çıktığımız bu yolda, ata tohumlarımızın arttırılması ve genetiğinin bozulmadan aktarılması için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz” dedi.

“TOPRAĞIN KOKUSUNU İÇİMİZE ÇEKİP ÜRETİM YAPMALIYIZ”

Kandıra, Kartepe ve Karamürsel ilçelerinin köylerinden başlayarak vatandaşlarla buluştuğunu belirten Katırcıoğlu, “Kooperatif ve toplulaştırma örnekleri üzerine hayata geçirilen başarılı çalışmaları üreticimizi ve köylümüze aktarıyoruz. Seracılık üzerine çalışmalar yapan çiftçilerimizin yakaladıkları başarıları yerinde gördük, çiftimizi tebrik ettik” şeklinde konuştu. Kariyer planlamasında tarımın gelecekte çok önemli belirleyici bir meslek alanı olacağını da ifade eden AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, “Gençlerimize tarımda ki büyük kariyer ve ekonomik potansiyeli anlatmak için projeler geliştirirken diğer taraftan köylerde ki ziyaretlerimizde buna vurgu yapıyoruz. Gençlerimiz bilmelidir ki tarım sektörü bizim coğrafyamızda geleceğe damgasını vuracaktır. Topraklarımız bereketlidir ve burada ki inovasyon üretimin daha verimli olmasına da katkı sağlayacaktır. Ecdadımız nasıl toprakla ve tarımla içli dışlı olmuşsa bizde gençlerimizle birlikte toprağın kokusunu içimize çekip üretim yapmaya devam edeceğiz” dedi.

“KOCAELİ’DE BİR ARAYA GELECEĞİZ”

Kocaeli Ticaret Odası’nda Kadın ve Tarım üzerine gerçekleştirecek “Kadının Gücü” temalı toplantıya İstanbul Milletvekili ve TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Mihrimah Belma Satır, İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ve dünyaca ünlü Mardinli şef ve aktivist Ebru Baybara Demir ve çok sayıda katılımcı hazır bulunacak. 12 Eylül Perşembe günü saat 12:00’de Kocaelili kadınlarla bir araya gelecek konuk isimler kendi alanlarında hayat hikayelerini anlatacaklar diyerek açıklamasını sürdüren AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, “Kadın’ın gücünü ve çalışkanlığını birlikte göstereceğimiz bu toplantının tüm kadınlarımıza örnek ve teşvik edici bir program olacak. Kocaelili hemşehrilerimizi de bu anlamlı buluşmaya davet ediyoruz” diyerek sözlerin tamamladı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın