• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
BELEDİYENİN HİZMETLERİNDEN MEMNUNMUSUNUZ?
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.83806.8654
Euro7.71577.7466

KARTEPE ÇUHA FABRİKASI RESTİTÜSYON PROJESİ ONAYLANDI

Kartepe Belediyesi’nin turizm alanında vizyon projeleri arasında yer alan Çuha Fabrikası’nda hazırlanan Rölöve Restitüsyon ve Restorasyon çalışmaları devam ediyor.


Osmanlı döneminin önemli dokuma fabrikalarından biri olan Kartepe Çuha Fabrikası Tanzimat döneminde girişilen sanayileşme programı çerçevesinde ilk kurulan fabrikalar arasında yer alıyor. Sultan Abdülmecid Tanzimat fermanının hemen ardından 1839'da yayınladığı bir Hatt-ı Hümayûn ile gerek askeriye için gerekli olan ve gerekse halkın kullandığı çuhanın karşılanması amacıyla 1844 yılında hizmet vermeye başladı.


KARTEPE’NİN TARİH MİRASI

Kartepe Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar ile ilçenin en önemli tarihi miraslarından olan Çuha Fabrikası’nın yeniden canlanması için çalışmalarını hızlandıran Kartepe Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü de yürütülen çalışmalarla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada; “İstanbul II Numaralı KVTVKK’nun 25.06.1998 tarih ve 4861 sayılı kararı ile “Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescil ve ilan edilen taşınmazların; rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri, Belediyemizce hazırlatılmaktadır.

1.Etap olarak Tescilli yapılar içerisinden Atölye(Bacalı Ambar),  Ahır Yapısı (Av Köşkü), Hidroelektrik Santrali, Su Deposu yapıları için Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri hazırlatılması ihalesi yapılmış olup Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından proje çalışmaları yürütülmektedir.


Yürütülen proje çalışmaları kapsamında 1.Etap olarak belirlenen Atölye (Bacalı Ambar), Ahır Yapısı(Av Köşkü),Hidroelektrik Santrali, Su Deposu yapılarının Rölöve Projeleri ve eklerinin Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Tarafından onaylanmasının ardından  2. Aşama olan Restitüsyon Projeleri hazırlanarak 25.06.2019 tarihinde Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından  onaylanmıştır. Restorasyon Projelerinin Hazırlanması sürecine geçilmiştir.” denildi.

Kartepe Belediyesi tarafından Çuha Fabrikası’nda devam eden projeler kapsamında 1.Etap olarak belirlenen Atölye (Bacalı Ambar), Ahır Yapısı (Av Köşkü), Hidroelektrik Santrali, Su Deposu yapılarının çalışmaları yasal ve bürokratik seyrinde devam ediyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın