• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
BELEDİYENİN HİZMETLERİNDEN MEMNUNMUSUNUZ?
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.75266.7796
Euro7.65917.6897

KARTEPE’DE KEMİK ÖLÇÜMÜ VE OSTEOPOROZ EĞİTİMİ

Kemik Ölçümü ve Osteoporoz eğitimine kadınlar büyük ilgi gösterdi.


Kartepe Belediyesi’nin kadınlara yönelik önleyici ce destekleyici sağlık hizmetleri devam ediyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı iş birliği ile gerçekleştirilen Kemik Ölçümü ve Osteoporoz eğitimine kadınlar büyük ilgi gösterdi. Kartepe Belediyesi Hasanpaşa Mahallesi’nde, Kadınlar Kulübü üyelerine yönelik sağlık taraması olarak kemik ölçümü yapıldı. Hasanpaşa Mahallesi KAR-MEK ve Kadın Spor üyeleri ve Bilgi Evi velilerine Osteoporoz eğitimi verildi.


BESLENME BOZUKLUKLARINA DİKKAT
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nda görev yapan Uzman Ülkü Filiz “Kemik erimesi, yani osteoporoz yüzde 50 genetik özelliklerle, ailesel yapının yatkınlığı ile meydana gelir. Kalan yüzde 50'nin içerisinde ise çevresel faktörler dediğimiz beslenme bozuklukları, egzersiz eksikliği, sabit pozisyonda çalışma ve ağır kaldırma gibi nedenler vardır. Kemik erimesinin oluşmasında kas iskelet sisteminin maksimum geliştiği 18-20 yaşına kadar geçen zaman çok önemlidir. Dolayısıyla bu zamanı iyi kullanmak ileride kemik erimesine maruz kalmamak için önemlidir. Kemik erimesini engellemek için 18-20 yaşına kadar kişinin vücut yapısına uygun egzersiz yapılmalı, beslenmeye dikkat edilmeli ve uzun süre sabit pozisyonda çalışılmamalı, bunlara ek olarak ağır programlı ağırlık kaldırma gibi çalışmalardan kaçınılmalıdır” dedi.
TEŞEKKÜR ETTİLER
35 yaş üstü kadınların tek tek kemik yoğunluğu ölçümlerinin yapıldığı etkinlikte yapıldı. Ölçüm sonuçlarına göre kadınlar uzman doktorlara yönlendirildi. Her hafta sağlık ekipleri farklı mahallelerde kemik ölçümlerine devam edecek. Bu ve benzeri bir çok hizmet ayağına getirenDeğerli Başkanımız Hüseyin Üzülmez’e teşekkürlerimizi bir borç biliriz” dediler.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın